Pogotowie komputerowe Warszawa In-House

tel.: 691 878 966

Usuwanie wirusów komputerowych

Usuwanie wirusów komputerowych

Obok awarii sprzętowych specjaliści In-House Serwis Komputerowy Warszawa Wilanów uznają panoszące się wirusy komputerowe za jedno z największych zagrożeń dla danych użytkownika. Aktualnie najniebezpieczniejszym rodzajem zagrożeń są wirusy szyfrujące, tzw. Ransomware. Ich działanie jest zazwyczaj dla niewprawnego oka użytkownika niezauważalne. Infekcja następuje poprzez uruchomienie załącznika w poczcie elektronicznej lub linku uruchamiającego skrypt zarażający maszynę klienta. Po wywołaniu jednego z licznych rodzajów wirusa crypto, wszystkie dane użytkownika o określonych przez twórców wirusa rozszerzeniach zostają zaszyfrowane bardzo mocnym algorytmem. W praktyce dostęp do zdjęć, dokumentów (pdf, doc), muzyki, filmów zostaje utracony. Sporadycznie udaje się pozyskać z serwerów przestępców klucze, dzięki którym możliwe jest odszyfrowanie danych.

Klucze takie zawarte udostępniane są za pośrednictwem dedykowanych narzędzi przez firmy produkujące programy antywirusowe, np. Kaspersky. Mały procent ofiar negocjuje z cyberprzestępcami wysokość okupu, niektórzy z nich po wpłaceniu określonej kwoty w kryptowalucie bitcoin otrzymują dostęp do zaszyfrowanych danych. Niestety takie działania użytkowników informatycy In-House Serwis Komputerowy Warszawa Wilanów uważają za szkodliwe gdyż prowadzą do powstawania kolejnych szczepów kryptowirusów, ponieważ sam proceder okazuje się dla przestępców bardzo opłacalny. Jednak jak sami przyznają niektóre „szczepy” kryptowirusa pisane są na zamówienie i celowane w określone grupy ofiar, na przykład konkurencję zleceniodawcy. W większości jednak siatka kolportażu danego wirusa jest bardzo szeroka a sam zainfekowany spam nieudolnie (jeszcze!) tłumaczony na język klienta docelowego.

Co można zrobić żeby się ustrzec przed tak szkodliwą infekcją?

  • dbać o aktualizację systemu operacyjnego i programu antywirusowego;
  • aktualizować przeglądarki internetowe, oprogramowanie flash, java;
  • zainstalować jeden z programów (na przykład CryptoPrevent) modyfikujących ustawienia systemu, tak by powstrzymać szyfrowanie plików
  • zainstalować program monitorujący komputer pod kątem infekcji typu adware – Malwarebytes Anti-Malware;
  • regularnie skanować wszystkie pliki na komputerze programem antywirusowym;
  • w przypadku widocznych zmian tapety pulpitu Windows na tekst o żądanym okupie lub zmian rozszerzeń plików natychmiast wyłączyć komputer i zadzwonić do In-House Serwis Komputerowy Warszawa Wilanów:-)

In-House – komputery to nasza pasja!

Zobacz również

Kontakt

Pogotowie Komputerowe In-House jest do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8:30 do 19:30, na terenie miasta stołecznego Warszawy i okolic pod numerem telefonu: 691 878 966

Copyright (C) IN-HOUSE Polityka prywatności Realizacja: Estymo - Strony internetowe Olsztyn