Pogotowie komputerowe Warszawa In-House

tel.: 691 878 966

Naprawa komputera

Naprawa komputera

W In-House Serwis Komputerowy Warszawa Natolin przykładamy dużą wagę do sposobu w jaki przebiega naprawa komputera klienta. Dlatego na podstawie wieloletnich doświadczeń opracowaliśmy procedury serwisowe, które usprawniają diagnozę usterki, powodującą niestabilne działanie sprzętu, jak również pomagają usunąć różnego typu problemy z oprogramowaniem. Omówmy przykład naprawy komputera na podstawie poniższego przykładu.

Komputer trafia do nas z następującymi objawami:

  • wyłącza się samoistnie po półgodzinnej pracy;
  • po uruchomieniu systemu (Windows XP) pokazuje się alert o zawirusowaniu komputera;
  • program pocztowy (Outlook Express) działa niestabilnie – wiesza się, poczta wysłana pozostaje w folderze skrzynka nadawcza zamiast w “elementach wysłanych”;

Pierwszym podstawowym zabiegiem po otrzymaniu komputera stacjonarnego jest inspekcja wnętrza obudowy. Zazwyczaj należy usunąć ze środka komputera gromadzący się przez dłuższą ilość czasu kurz, sprawdzić poprawne podłączenie kabli, działanie wiatraków itp. Po usunięciu kurzu technik In-House Serwis Komputerowy Warszawa Natolin uruchamia komputer i w BIOS sprawdza temperatury, w tym przypadku okazuje się, że temperatura pracy procesora (po 10 minutach pracy PC) przekracza o 15 stopni dopuszczalną normę, powodując samoistne wyłączenie maszyny. W ten sposób zostało ustalone źródło pierwszej usterki. Wiatrak i radiator na procesorze zostaje zdemontowany i dodatkowo przedmuchany sprężonym powietrzem, procesor wyjęty i wyczyszczony z resztek zaschniętej pasty, która straciła swoje właściwości termoprzewodzące, powodując grzanie się procesora. To samo robimy ze spodem radiatora, dokładnie usuwając resztki pasty, następnie nakładamy nową. Jeszcze tylko montaż procesora i radiatora wraz z wiatrakiem, ponowne uruchomienie komputera i po odczycie informacji z BIOS zauważamy, że temperatura wróciła do dopuszczalnej normy. Testujemy pamięć RAM, HDD programami diagnostycznymi.

Teraz kolej na system. Po uruchomieniu Windows widoczne jest, że komunikaty o zawirusowanym komputerze pochodzą od oprogramowania, które samo w sobie jest źródłem infekcji komputera. Restartujemy system, wchodząc w tak zwany tryb awaryjny. Uruchamiamy zakładkę konfiguracji grupy autostartu i szukamy wpisu odpowiedzialnego za uruchomienie szkodliwej aplikacji podczas startu systemu. Po znalezieniu wpisu sprawdzamy ścieżkę dostępu do folderu w którym zainstalowany jest wirus. Kasujemy folder, następnie uruchamiamy edytor rejestru i kasujemy wszelkie wpisy powiązane ze szkodliwą aplikacją. Zamykamy Windows. Następnie wypinamy dysk twardy i podłączamy do komputera serwisowego, po uzyskaniu dostępu do wszystkich plików użytkownika, skanujemy zawartość dysku kilkoma programami antywirusowymi i antyspyware`owymi, dodatkowo usuwamy pliki z folderów tymczasowych. Dysk wpinamy z powrotem do komputera klienta. Uruchamiamy Windows tym razem w normalnym trybie, źródło infekcji zostało usunięte, pozostaje nam do rozwiązania problem z pocztą w Outlook Express.

Katalog z całą zawartością poczty informatyk In-House Serwis Komputerowy Warszawa Natolin przenosi na komputer serwisowy z zainstalowanym programem Outlook Express, uruchamiamy OE. Ponieważ pliki .dbx skrzynki odbiorczej i nadawczej osiągnęły rozmiar 2 GB, dzielimy maile w katalogach poszczególnych skrzynek na podfoldery, tak by “rozbić” pliki .dbx, ograniczając w ten sposób ich wielkość, kasujemy niepotrzebny spam, usuwamy zawartość folderu “elementy usunięte”, indeksujemy całą zawartość mailii. Tak przygotowany folder przenosimy z powrotem do programu Outlook Express klienta. Poczta została naprawiona, sam program działa stabilnie, maile wysłane trafiają od razu do elementów wysłanych. Sugerujemy klientowi migrację do innego, nowocześniejszego klienta poczty;-)

Na koniec pracownik In-House Serwis Komputerowy Warszawa Natolin sprawdzamy napięcia podłączając miernik i obciążając komputer programami do stress testów, jeżeli odczyty napięć i temperatur są prawidłowe naprawa komputera jest zakończona  i sprzęt jest gotowy do oddania klientowi.

Zobacz również


Kontakt

Pogotowie Komputerowe In-House jest do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8:30 do 19:30, na terenie miasta stołecznego Warszawy i okolic pod numerem telefonu: 691 878 966

Copyright (C) IN-HOUSE Polityka prywatności Realizacja: Estymo - Strony internetowe Olsztyn