Pogotowie komputerowe Warszawa In-House

tel.: 691 878 966

Zasilacze komputerowe

Zasilacze komputerowe

Można śmiało stwierdzić, że zasilacz to najbardziej niedoceniany komponent komputera. W gotowych zestawach rzadko wspomina się o rodzaju zastosowanego zasilacza – nie tylko w tanich budżetowych pc, oferowanych w marketach, ale również w tych firmowanych przez znanych producentów sprzętu komputerowego. Tymczasem zdaniem naszych informatyków z In-House Serwis Komputerowy Warszawa Imielin zasilacz to nie tylko gwarancja stabilnej pracy naszego zestawu, ale również jego bezpieczeństwo. W naszej serwisowej praktyce zauważamy częstą tendencję, w której oszczędzanie na zasilaczu powoduje uszkodzenie pozostałych komponentów komputera (płyta główna, dysk twardy, pamięć). Dlatego przy naprawie takich komputerów nasze pogotowie komputerowe zawsze proponuje droższe, ale pewniejsze rozwiązania – produkty firm gwarantujących stabilną pracę komputera nawet przy dużym obciążeniu komputera. Do grona takich firm zaliczyć można: Chieftec, Corsair, be quiet!, OCZ, Antec, Seasonic, XFX.

Jednak przy wyborze zasilacza nie należy tylko kierować się jego marką. Ważne jest by jego moc była odpowiednia dla składanego / naprawianego zestawu oraz by zasilacz miał stosowne zabezpieczenia (nadprądowe, nadnapięciowe, przeciwzwarciowe, przeciw-przeciążeniowe, przed przegrzaniem). W pierwszym przypadku informatycy z In-House Serwis Komputerowy Warszawa Imielin polecają stosowny kalkulator (klik), który pomoże obliczyć zakres potrzebnej mocy dla naszej konfiguracji, w drugim przypadku warto zwrócić na specyfikację konkretnego modelu zasilacza. Przy wyborze zasilacza ważna jest również moc maksymalna poszczególnych linii zasilania. Najważniejszą z tych linii, zasilającej dyski twarde, karty graficzne, napędy optyczne, jest linia +12V. Im bardziej wydajny komputer, tym bardziej będzie obciążać tę linię. Warto sprawdzić tabliczkę znamionową zasilacza by ustalić jaka jest maksymalna obciążalność w/w linii (dla bardzo rozbudowanego zestawu może to być nawet powyżej 30A).

Według specjalizstów z In-House Serwis Komputerowy Warszawa Imielin inną, istotną cechą zasilacza jest jego sprawność, w praktyce oznacza ona jak duża ilość pobranej z gniazdka energii dostarczona zostanie do komputera, a ile z tej energii zostanie przekształcone w energię cieplną, którą będzie musiał rozproszyć system chłodzenia zasilacza. Jest ona wyrażana w procentach, dobry zasilacz potrafi mieć nawet 85% sprawności. W praktyce wysoka sprawność przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną i niższą temperaturę pracy PC.

Nowoczesne zasilacze powinny posiadać wydajne chłodzenie – radiatory (dla wersji bezgłośnych, o podwyższonej odporności komponentów na temperaturę pracy) oraz wentylatory (120 mm, z regulacją obrotów). Przy efektywnym odprowadzaniu ciepła z obudowy komputera pomoże również modularne (odpinane) okablowanie, które usprawni obieg powietrza wewnątrz komputera.

Zobacz również


Kontakt

Pogotowie Komputerowe In-House jest do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8:30 do 19:30, na terenie miasta stołecznego Warszawy i okolic pod numerem telefonu: 691 878 966

Copyright (C) IN-HOUSE Polityka prywatności Realizacja: Estymo - Strony internetowe Olsztyn