Pogotowie komputerowe Warszawa In-House

tel.: 691 878 966

Poradnik hardware – karty graficzne

Poradnik hardware – karty graficzne

W In-House Naprawa Komputera Warszawa Natolin szczególną uwagę zwracamy na karty graficzne (w skrócie GFX) klientów. Nazym zdaniem to jeden z ważniejszych składników dobrze dobranej konfiguracji. Karta taka jest tym ważniejsza, im bardziej wydajny komputer chcemy złożyć. W szczególności istotna dla entuzjastów grafiki 3d, kinomanów (filmy w rozdzielczości HD) oraz, co oczywiste – graczy. W związku z powyższym możemy umownie podzielić ofertę kart graficznych na:

  • karty budżetowe o najniższej wydajności, jak również niskiej cenie i niskim zapotrzebowaniu na prąd.
  • karty mainstreamowe (tzw. segment środka) o zrównoważonym stosunku ceny do wydajności i umiarkowanym / średnim zapotrzebowaniu na moc .
  • karty dla entuzjastów grafiki – najbardziej wydajne, jak również najdroższe rozwiązania, pozwalające obsłużyć zazwyczaj najbardziej wymagające aplikacje 3d / gry. Karty te są mocno “prądożerne” , wymagające często dodatkowego miejsca w obudowie, jak również konkretnej wentylacji.

Oczywiście jest to ogólnie przyjęty, a co za tym idzie umowny podział rynku GFX. Między poszczególnymi segmentami można znaleźć różne karty “przejściowe” np. między kartą budżetową a kartą mainstreamową, itp.

Aktualnie (a w zasadzie od ponad dekady) na rynku kart graficznych liczą się tylko dwaj producenci: Nvidia ze swoją linią geforce oraz Ati (wykupiony przez prze kanadyjskiego producenta procesorów AMD) z produktami serii Radeon. Obydwaj wytwórcy próbują przebić ofertę konkurenta sprzedając coraz to wydajniejsze rozwiązania, co z kolei mocno obniża ceny starszych produktów, z korzyścią dla konsumenta.

Przy wyborze karty graficznej technik In-House Naprawa Komputera Warszawa Natolin przypomina o kilku rzeczach, szczególnie gdy wybieramy kartę do gier / aplikacji 3d:

  • Odpowiedni zasilacz  czyli taki, który zapewni stałe wartości napięcia (szczególnie ważna jest linia 12v dla kart z dodatkową sekcją zasilania) przy długotrwałym obciążeniu komputera grą / aplikacją 3d.
  • Procesor – jeżeli w komputerze wymieniana jest tylko karta graficzna, pozostałe komponenty (procesor, pamięć) mogą być tak zwanym “wąskim gardłem” dla mocy przerobowej GFX, a co za tym idzie mogą ograniczać wydajność karty graficznej. Dotyczy to sytuacji gdy upgradujemy starszy sprzęt (zakłada się, że ze względu na zmieniające się standardy modernizacja komputera starszego niż 5 lat nie ma sensu).
  • Odpowiednia wentylacja wewnątrz obudowy komputera. Niektóre z wydajniejszych kart lubią się grzać podczas pracy z grafiką trójwymiarową, warto zadbać o odpowiednią ilość wolnej przestrzeni wokół karty i jej prawidłową wentylację.

Często powyższe wymogi nie zostają zachowane. W In-House Naprawa Komputera Warszawa Natolin spotykamy się z przypadkami niestabilnej pracy komputera objawiające się restartami PC, charakterystycznymi wysokimi dźwiękami z głośniczka systemowego, błędami w wyświetlanej grafice zarówno w środowisku systemu operacyjnego jak i w grafice trójwymiarowej (artefakty, przekłamania kolorów, różnobarwne pasy biegnące przez cały ekran). W każdym z powyższym przypadku serwis komputerowy Warszawa jest w stanie usunąć powyższe usterki, przywracając komputer do stanu używalności.

Zobacz również


Kontakt

Pogotowie Komputerowe In-House jest do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8:30 do 19:30, na terenie miasta stołecznego Warszawy i okolic pod numerem telefonu: 691 878 966

Copyright (C) IN-HOUSE Polityka prywatności Realizacja: Estymo - Strony internetowe Olsztyn